Aktualności

Rola kuratora osoby z niepełnosprawnością 

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, kuratora ustanawia się dla osoby z niepełnosprawnością w przypadku, gdy ta potrzebuje wsparcia do prowadzenia wszelkich spraw, spraw określonego rodzaju lub do załatwienia konkretnej sprawy. Zakres obowiązków i uprawnień kuratora jest precyzyjnie określany przez sąd opiekuńczy. Warto zaznaczyć, że kuratelę można uchylić na żądanie osoby niepełnosprawnej, dla której została ustanowiona. 

Ustanowienie kuratora w praktyce oznacza realne wsparcie dla osoby z niepełnosprawnością w prowadzeniu jej spraw. W takiej sytuacji ta osoba zachowuje pełną zdolność do czynności prawnych. To istotne rozróżnienie w porównaniu do przypadku ubezwłasnowolnienia, gdzie występują zaburzenia psychiczne, choroba psychiczna lub niedorozwój umysłowy, uniemożliwiające samodzielne kierowanie postępowaniem. 

15 lutego 2024 r. w życie wejdą nowe przepisy nowelizacji Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego 

Celem ustanowienia kuratora jest zapewnienie wsparcia pełnoletniej osoby z niepełnosprawnością w prowadzeniu wszelkich spraw lub załatwieniu określonej kwestii. Tak jak do tej pory, zakres uprawnień i obowiązków kuratora będzie określony przez sąd opiekuńczy, który może podjąć takie decyzje tylko wtedy, gdy uzna to za stosowne.  

Oznacza to, że kurator dla osoby z niepełnosprawnością będzie powołany do reprezentowania jej jedynie wtedy, gdy sąd tak postanowi. Sąd opiekuńczy będzie mógł precyzyjnie określić sprawę lub zakres spraw, w których kurator jest upoważniony do reprezentowania osoby z niepełnosprawnością. 

Kandydat na kuratora 

Nowelizacja wskazuje także kryteria, które sąd powinien uwzględnić przy wyborze osoby na funkcję kuratora. Kuratorem może zostać osoba pełnoletnia, która wyraziła zgodę na tę rolę, a także posiada odpowiednie kwalifikacje osobiste, co daje pewność, że będzie skutecznie wykonywać powierzone jej obowiązki. Dodatkowo, osoba z niepełnosprawnością ma prawo wskazać swojego kandydata na kuratora. 

Podczas dokonywania wyboru kuratora oraz określania zakresu jego obowiązków i uprawnień, sąd opiekuńczy szczególnie uwzględni indywidualne potrzeby osoby z niepełnosprawnością. Obejmie to sposób funkcjonowania tej osoby, zwłaszcza w kontekście jej zdolności intelektualnych oraz umiejętności komunikacji z otoczeniem. 

Decyzyjność osoby z niepełnosprawnością 

W celu wyeliminowania wszelkich wątpliwości interpretacyjnych, nowelizacja precyzyjnie określa zakres uprawnień i obowiązków kuratora. Zgodnie z nowymi przepisami, kurator będzie współpracował ze swoim podopiecznym w ustalaniu sposobów prowadzenia lub załatwiania spraw, informując ją jednocześnie o podejmowanych działaniach i ich rezultatach. To pozwoli osobie z niepełnosprawnością podejmować świadome decyzje i podejmować odpowiednie kroki zgodnie z bieżącym stanem sprawy i własną jej oceną. 

W uzasadnieniu nowych przepisów ściśle podkreślono rolę decyzyjności osoby z niepełnosprawnością oraz rolę jej kuratora. 

Źródło: 

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1359; ost. zm. Dz.U. z 2023 r., poz. 1843);  

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy. (sejm.gov.pl)  

Katarzyna Dąbek | Savfron

Nazwa Savfron pochodzi od dwóch słów: Save (czyli oszczędzać) oraz PFRON (czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).
Misją naszej działalności jest oszczędzanie zasobów i czasu dla naszych klientów, którzy zatrudniając osoby z niepełnosprawnościami, jednocześnie dają szansę na integrację tym osobom w środowisku pracy i zwiększają świadomość społeczną.

Skontaktuj się z ekspertem

Jesteś zainteresowany nawiązaniem współpracy? Potrzebujesz kompleksowego wsparcia lub interesują Cię dodatkowe usługi?

Napisz do nas już teraz!

    © Copyright 2023 - Savfron. Polityka prywatności

    Projekt i realizacja: Agencja kreatywna

    Projekt realizowany we współpracy z INCO przy wsparciu
    Skip to content