W życiu większości z nas przychodzi taki moment, w którym zadajemy sobie pytanie:
Czy pracuję tylko dla pieniędzy?
Zazwyczaj tego typu przemyślenia pojawiają się w momencie ważnych wydarzeń rzucających światło na dotychczasowe wartości lub w kryzysowej sytuacji. Wartościujemy sobie nasze poczynania i dochodzimy do wniosku, że pieniądz, oprócz nominalnej, nie ma innej wartości. Oczywiście jest niezaprzeczalnie potrzebny do funkcjonowania, a im mamy ich więcej tym wygodniejsze funkcjonowanie możemy sobie zapewnić. Refleksyjnie szukamy przeznaczenia dla siebie, szukamy pasji i szukamy wartości. Najszczęśliwsi Ci, którzy spieniężają swoją pasję. Praca wykonywana z pasją nadaje jej niematerialne znaczenie to z kolei daje sens i wartość naszemu życiu. Właśnie dochodzimy do odpowiedzi na nasze pytanie. Pieniądze są efektem zatem nie powinny być celem same w sobie. Jeśli nie jesteśmy artystami, muzykami, śpiewakami tylko chodzimy do pracy biurowej lub pracujemy w terenie czy z domu i wydaje się nam, że nie osiągając spektakularnych efektów trudno znaleźć tutaj celowość – mnie przychodzi do głowy jedna bardzo ważna myśl. Nauczmy się doceniać. Doceniajmy samych siebie za każdą próbę, każdy sukces i porażkę, każdy wniosek, lekcję i doświadczenia. Doceniajmy małe rzeczy, a przede wszystkim to co mamy. Zapominamy o tym w codziennym biegu, a szukając celowości przeznaczamy środki finansowe na pomoc i akcje charytatywne poprawiając sobie samopoczucie i w naszym mniemaniu nadając większe znaczenie naszej pracy. Wyobraźmy sobie, że czujemy na co dzień dumę zaczynając dzień roboczy bo firma, w której jesteśmy zatrudnieni lub, którą prowadzimy pomaga każdego dnia zamiast tylko okazjonalnie. Pasję można czuć w każdej dziedzinie życia. Dla jednych to sport, dla innych sztuka a dla jeszcze innych wykonywanie codziennych obowiązków przy komputerze. Dla osób z niepełnosprawnościami (OzN) niejednokrotnie największą motywacją do życia jest właśnie praca. Wszyscy mamy pragnienia, aspiracje oraz wewnętrzną potrzebę sprawczości do kierowania swoim życiem i zaistnienia w społeczeństwie. Poczucie, że jesteśmy potrzebni jest ważne i motywujące. Niezależnie czy jesteś pracodawcą czy pracownikiem, każdy z nas ma wpływ na to jaką kształtujemy wokół siebie rzeczywistość.
Dając szansę osobom z niepełnosprawnościami mamy realny wpływ na czyjeś życie. Z mojego doświadczenia głównymi barierami związanymi z otwarciem się pracodawców na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami są niewiedza i obawa przed nieznanym. Jednakże pracodawcy, którzy stworzyli szansę dla OzN na pracę wskazują, że są oni równie wartościowymi, zaangażowanymi pracownikami co osoby pełnosprawne. Doceniają szansę rozwoju i czynią miejsce pracy otwartym na nowe perspektywy. Różnorodność to nasz aut.
Zatem czy pracujemy wyłącznie dla pieniędzy?
Każdy z nas może sobie odpowiedzieć na to pytanie samodzielnie. Moim zdaniem pracujemy też dla możliwości rozwoju, dla wzmocnienia poczucia własnej wartości, dla osiągnięcia niezależności, dla utrzymania kontaktów społecznych i wielu innych niezwiązanych z pieniędzmi korzyści.
Zachęcam do autorefleksji i do docenienia tego co mamy, bo to co dla jednych oczywiste i dostępne na wyciągnięcie ręki dla innych może być spełnieniem marzeń. Dając szansę osobom z niepełnosprawnościami, możemy wpłynąć na pozytywne zmiany w naszym życiu zawodowym i osobistym, a jednocześnie przyczynić się do stworzenia lepszego świata dla wszystkich.
Daria Morkunas | Savfron
Nazwa Savfron pochodzi od dwóch słów: Save (czyli oszczędzać) oraz PFRON (czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).
Misją naszej działalności jest oszczędzanie zasobów i czasu dla naszych klientów, którzy zatrudniając osoby z niepełnosprawnościami, jednocześnie dają szansę na integrację tym osobom w środowisku pracy i zwiększają świadomość społeczną.