Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obecny system orzekania o niepełnosprawności jest nieprzejrzysty i niedostosowany do obecnych potrzeb społecznych, co skutkuje tym, że jest on nieefektywny. Aktualnie ponad 20 aktów prawnych reguluje sposób orzekania o niepełnosprawności. Ministerstwo chce wprowadzenia kompleksowej i jednolitej regulacji zasad i trybu wydawania orzeczeń.
Propozycja Ministerstwa zmiany zasad.
Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo mają dotyczyć zasad zatrudniania, wynagradzania oraz kwalifikacji wymaganych od lekarzy orzekających w ZUS. Lekarze orzecznicy będą mogli wybrać, czy chcą współpracować z ZUS na podstawie umowy o pracę czy umowy o świadczenie usług. Ich wynagrodzenie zasadnicze będzie ustalane z zastosowaniem mnożników kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie.
Do kogo po orzeczenie o niepełnosprawności?
Orzeczenia będą mogli wydawać lekarze w trakcie specjalizacji, a także osoby wykonujące samodzielne zawody medyczne. Projekt ustawy zaproponowany przez Ministerstwo nie przewiduje zmian w zakresie zasad orzekania.
Orzekanie jednoosobowe.
We wszystkich przypadkach dotyczących orzekania będzie możliwe orzekanie jednoosobowe. Proponuje się, aby zarówno w pierwszej jak i w drugiej instancji, wskutek złożenia zarzutu wadliwości lub sprzeciwu, orzeczenia były wydawane jednoosobowo. Aktualnie w pierwszej instancji orzeczenie wydawane jest jednoosobowo przez lekarza orzecznika, a w drugiej – przez komisję lekarską w składzie trzyosobowym.
Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.
Artur Dubelt | Filipiak Babicz Legal
Nazwa Savfron pochodzi od dwóch słów: Save (czyli oszczędzać) oraz PFRON (czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).
Misją naszej działalności jest oszczędzanie zasobów i czasu dla naszych klientów, którzy zatrudniając osoby z niepełnosprawnościami, jednocześnie dają szansę na integrację tym osobom w środowisku pracy i zwiększają świadomość społeczną.