Aktualności

Osoby z niepełnosprawnością często borykają się z wieloma trudnościami i wyzwaniami w życiu codziennym, w tym również w miejscu pracy.

Prowadzenie działań przez pracodawców, które mają na celu przeciwdziałanie mobbingowi wobec osób z niepełnosprawnością jest kluczowe dla zapewnienia wszystkim pracownikom równych warunków zatrudnienia.

W tym celu, u pracodawcy powinny obowiązywać polityki lub procedury antymobbingowe, które zaakcentują i zaadresują zjawisko mobbing ze względu na niepełnosprawność.  Pracownicy powinni być świadomi konsekwencji wszelkich niepożądanych zachowań, które będą niezgodne z przepisami prawa jak i  zasadami obowiązującymi u pracodawcy –  w tym standardami, w oparciu o które pracodawca chce budować biznes i kulturę organizacji.

Szkolenia pracownicze

Dobrą praktyką jest organizowanie przez pracodawców szkoleń mających na celu podnoszenie świadomości  pracowników w zakresie samego zjawiska mobbingu oraz sposobów zapobiegania takim zachowaniom, czy też wspierania osób doświadczających takich zachowań. Pracownicy powinni być przeszkoleni w rozpoznawaniu sygnałów mobbingu, powinni wiedzieć, jak zgłaszać takie incydenty w miejscu pracy, jaka będzie procedura postępowania ze zgłoszeniami.

Istotne jest edukowanie pracowników na temat różnorodności oraz promowanie akceptacji i empatii, co może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia mobbingu wobec osób z niepełnosprawnościami. Transparentność w zakresie warunków zatrudnienia oraz warunków pracy wszystkich pracowników, w tym osób z niepełnosprawnościami pozwala uniknąć wielu nieporozumień związanych z różnicami w zatrudnieniu, a odnoszącymi się m.in. do wymiaru czasu pracy czy też urlopu.

Odpowiedzialni pracodawcy

Zapewniają przyjazną kulturę organizacyjną, by szczególnie osoby z niepełnosprawnością czuły wsparcie i przestrzeń na swobodną komunikację opartą na szacunku oraz na rozwój zawodowy. Takie działania pracodawcy budują zaufanie  i bezpieczeństwo.

Regularnie audytowanie miejsca pracy pod kątem potencjalnych przypadków, a także szybkie i staranne reagowanie na zgłoszone incydenty pozwala na eliminowanie niepożądanych zachowań i realne minimalizowanie negatywnych skutków takiego zjawiska – do całkowitego jego wyeliminowania.

Marzena Rosler – Borakiewicz | Filipak Babicz Legal

Nazwa Savfron pochodzi od dwóch słów: Save (czyli oszczędzać) oraz PFRON (czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).
Misją naszej działalności jest oszczędzanie zasobów i czasu dla naszych klientów, którzy zatrudniając osoby z niepełnosprawnościami, jednocześnie dają szansę na integrację tym osobom w środowisku pracy i zwiększają świadomość społeczną.

Skontaktuj się z ekspertem

Jesteś zainteresowany nawiązaniem współpracy? Potrzebujesz kompleksowego wsparcia lub interesują Cię dodatkowe usługi?

Napisz do nas już teraz!

    © Copyright 2023 - Savfron. Polityka prywatności

    Projekt i realizacja: Agencja kreatywna

    Projekt realizowany we współpracy z INCO przy wsparciu
    Skip to content