Dyskryminacja osób z niepełnosprawnością w miejscu pracy to zjawisko, które jest nie tylko sprzeczne z zasadami równości i sprawiedliwości społecznej, ale także przyczynia się do ograniczenia potencjału i możliwości rozwoju osób z niepełnosprawnością w miejscu pracy.
Dyskryminacja może przybierać zarówno formę bezpośrednią, czyli otwarte, jawne traktowanie osób z niepełnosprawnością gorzej niż osoby pełnosprawne oraz formę pośrednią, która może wystąpić poprzez zachowania, które pozornie są neutralne, ale w praktyce dyskryminują osoby z niepełnosprawnością.
Możliwość wystąpienia dyskryminacji istnieje już na etapie rekrutacji, gdzie pracodawcy mogą nieodpowiednio sformułować ogłoszenie o pracę, czy zadać niestosowane pytanie w czasie rozmowy z kandydatem/kandydatką do pracy.
Jak zapobiegać dyskryminacji?
Aby nie dopuścić do dyskryminacji, ze strony pracodawcy konieczne jest wielopłaszczyznowe działanie. Przede wszystkim należy wprowadzić polityki i procedury, które zapewnią równe szanse na zatrudnienie i rozwój zawodowy pracownikom z niepełnosprawnością jak i pracownikom bez orzeczonej niepełnosprawności. Niezbędnym elementem jest również edukacja pracowników, w tym przede wszystkim kadry zarządzającej, na temat problemów związanych z niepełnosprawnością oraz promowanie kultury organizacyjnej opartej na szacunku, empatii i integracji całego zatrudnionego w danym przedsiębiorstwie zespołu.
Dostępność w miejscu pracy
Pracodawcy powinni zwrócić uwagę na dostosowanie miejsc pracy, poprzez zapewnienie dostępu do udogodnień i narzędzi w miejscu pracy, takich jak dostosowane urządzenia, dostępność budynków, specjalne oprogramowanie czy elastyczne harmonogramy pracy – co będzie sprzyjało skupieniu na wykonywaniu codziennych obowiązków, nie zaś pokonywaniu np. barier architektonicznych w miejscu pracy czy też w dostępie do zakładu pracy.
Pomocne przy budowaniu „zdrowego” i inkluzywnego środowiska pracy może być partnerstwo z organizacjami pozarządowymi takimi jak Savfron, które chętnie dzielą się doświadczeniem oraz dostarczają cennych wskazówek i wsparcia w tworzeniu miejsc pracy, w którym osoby z niepełnosprawnością odnoszą sukcesy równie efektywnie jak ich pełnosprawni współpracownicy.
Marzena Rosler – Borakiewicz | Filipak Babicz Legal
Nazwa Savfron pochodzi od dwóch słów: Save (czyli oszczędzać) oraz PFRON (czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).
Misją naszej działalności jest oszczędzanie zasobów i czasu dla naszych klientów, którzy zatrudniając osoby z niepełnosprawnościami, jednocześnie dają szansę na integrację tym osobom w środowisku pracy i zwiększają świadomość społeczną.